Rożnica w języku niemieckim w Niemczech i w Austrii

Ucząc się języka niemieckiego podjęli Państwo bardzo dobrą decyzję, wybierając najbardziej rozpowszechniony język ojczysty w Europie: posługuje się nim prawie 100 milionów mieszkańców Europy. W Niemczech jest ponad 80 milionów rodzimych użytkowników języka, w Austrii 8 milionów, a w Szwajcarii 5,5 miliona. Ponadto prawie pół miliona osób mówi po niemiecku w Luksemburgu, 60 tys. w Belgii i 40 tys. w Liechtensteinie. Język niemiecki standardowy, znany również jako język Hochdeutsch jest zwykle nauczany w szkołach, a więc również na lekcjach języka niemieckiego.

Trudności w nauce języka niemieckiego

Mimo tej decyzji i mimo że nie jest to przeszkoda nie do pokonania, nie możemy zapominać, że jedną z najważniejszych trudności w nauce tego języka jest istnienie około 50 dialektów, które mogą stanowić duże wyzwanie dla uczących się języka niemieckiego, zwłaszcza w języku mówionym.

Z tego powodu osoby uczące się języka niemieckiego często zadają sobie pytanie, czy w jakimkolwiek kraju niemieckojęzycznym można mieć trudności w porozumiewaniu się posługując się standardowym językiem niemieckim. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się specyfice austriackiego języka niemieckiego.

Ile czasu powinniśmy poświęcić na naukę niemieckiego?

Język niemiecki z Niemiec

Kiedy mówimy o języku niemieckim, czasami kuszące może być myślenie o języku niemieckim tylko w odniesieniu do Niemiec, które są zdecydowanie największym niemieckojęzycznym krajem na świecie. Ale ważne jest, aby pamiętać, że jak w przypadku każdego języka, istnieją różne odmiany i dialekty, których należy być świadomym.

Szacuje się, że około 105 milionów ludzi na świecie posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym, a kolejne 80 milionów używa go jako drugiego języka. W Austrii mieszka około 8 milionów rodzimych użytkowników tego języka, ale niemiecki jest również językiem urzędowym w Szwajcarii i posługuje się nim wiele osób.

Chociaż osoby posługujące się językiem niemieckim w obu krajach bez problemu zrozumieją każdego, kto posługuje się nim w stopniu wystarczającym, należy pamiętać, że język niemiecki używany w Austrii i Szwajcarii różni się pod wieloma względami. W tym momencie przyjrzyjmy się bliżej niektórym kluczowym różnicom w słownictwie.

Austriacki niemiecki

Standardowy austriacki niemiecki jest jedną z odmian standardowego niemieckiego, która wywodzi się z austriacko-bawarskiego i którego cechy charakterystyczne nie różnią się zbytnio od standardowego niemieckiego. Austriacki niemiecki ma swoje osobliwości w akcencie, słownictwie i niektórych aspektach gramatyki. Istnienie tych różnic nie przeszkadza jednak w płynnej komunikacji między Niemcami i Austriakami. Jeśli więc uczysz się Hochdeutsch, nie będziesz miał problemu z szybkim przystosowaniem się do austriackiego niemieckiego.

Austriacki język niemiecki pochodzi z XVIII wieku i jest powodem do dumy dla mieszkańców tego kraju. Wiele z nich używa austriackich zwrotów i wyrażeń zamiast ich standardowych niemieckich odpowiedników.

One thought on “Rożnica w języku niemieckim w Niemczech i w Austrii

Dodaj komentarz