W jaki sposób zatrudnić się jako opiekunka w Niemczech? Podpowiadamy!

Praca w Niemczech, szczególnie opiekunek osób starszych jest często mało doceniana w Polsce. Jest to związane przede wszystkim z niewłaściwym podejściem do pracy za granicą oraz mylnymi przekonaniami na ten temat. W związku z tym ważne jest, żeby poznać wszystkie aspekty tej pracy przed podjęciem ostatecznej decyzji. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nie spełnia ona naszych oczekiwań tak bardzo, jak byśmy chcieli.

Opieka Niemcy — jak wygląda praca opiekunek osób starszych?

Pod hasłem „Praca w Niemczech” można znaleźć wiele artykułów zachwalających lub krytykujących tego typu zajęcie. Szczególnie często dotyczy to osób, które pracują w opiece osób starszych. Jak wygląda taka praca? Najczęściej kobieta zostaje oddelegowana przez agencję do konkretnej osoby. Praca opiekunki osób starszych w Niemczech polega na spędzaniu z nimi czasu i pomocy przy codziennych czynnościach. Osoby wykwalifikowane, na przykład pielęgniarki, mogą dodatkowo zajmować się podawaniem leków lub innymi czynnościami pielęgnacyjnymi.

Czy opiekunka osoby starszej może liczyć na wysokie zarobki?

Najlepszym źródłem informacji o tym, ile zarabia opiekunka seniora, jest agencja opiekunek. Tam można uzyskać konkretne informacje na temat widełek płacowych oraz sprawdzić, jakie kwoty zostają wydane na rękę. Tam znajdują się również aktualne oferty pracy, które można przeglądać w poszukiwaniu najlepszej pracy dla opiekunów osób starszych dla siebie. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że praca w Niemczech jest związana z zarobkami w euro. Kurs tej waluty waha się pomiędzy 4 a 5 zł. Oznacza to, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech może przynieść większe zyski niż podobna praca wykonywana na miejscu, w Polsce.

Szczególnie osoby doświadczone oraz z wykształceniem kierunkowym mogą liczyć tutaj na wysokie zarobki. Dotyczy to przede wszystkim pielęgniarek. Opieka seniora to nie tylko spędzanie z nim czasu, ale również podawanie leków, w tym tych dożylnych lub domięśniowych. Takie czynności może wykonywać jedynie osoba, która jest odpowiednio przeszkolona. W związku z tym zapotrzebowanie na pielęgniarki jest stale wysokie, co przekłada się na stosunkowo wysokie stawki na tych stanowiskach.

W jakich miejscach opiekunki osób starszych powinny szukać pracy?

Mogłoby się zdawać, że najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie w wyszukiwarkę „Opieka Niemcy” i poszukiwanie zleceń na własną rękę. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest tutaj zatrudnienie przez agencję pracy w Polsce, która zapewnia odpowiednie zabezpieczenie na wypadek, gdyby cokolwiek stało się podczas pracy. Dodatkowo kobieta, wyjeżdżając do Niemiec, ma możliwość uzyskania odpowiedzi na dowolne pytania i ciągłego wsparcia udzielanego jej na każdym z etapów jej podróży oraz pracy. Taki komfort sprawia, że wiele osób decyduje się na współpracę z agencjami, które zapewniają zatrudnienie opiekunkom osób starszych w Niemczech.

Czy opiekunka osób starszych powinna być zatrudniona przez agencję pracy?

Zatrudnienie przez agencję pośrednictwa pracy to obecnie najlepsze możliwe rozwiązanie dostępne dla osób, które szukają pracy jako opiekunki osób starszych w Niemczech. Mają wówczas zapewnione wszystkie środki bezpieczeństwa, ubezpieczenia, odprowadzanie podatków oraz w pełni legalny pobyt. Przekłada się to między innymi na wielkość przyszłej emerytury oraz ma wpływ na komfort pracy podczas wykonywania swoich obowiązków. Dodatkowo takie osoby mogą liczyć na wsparcie na wypadek jakichkolwiek problemów na miejscu.