Ile czasu powinniśmy poświęcić na naukę niemieckiego?

Jeśli chcemy osiągnąć poziom A1 z języka niemieckiego, potrzebujemy co najmniej 80 godzin nauki. Jeśli robimy półtoragodzinne lekcje tygodniowo (czyli dwie jednostki lekcyjne po 45 minut, zrobimy około ośmiu jednostek lekcyjnych w miesiącu. Oznacza to, że potrzebowalibyśmy około dziesięciu miesięcy, aby osiągnąć ten poziom języka niemieckiego. Niektórzy mogą to zrobić szybciej niż inni, ale jest to bardzo trudne, jeśli nie prawie niemożliwe, aby osiągnąć ten poziom w ciągu dwóch lub trzech miesięcy, jeśli uczymy się w tym tempie.

Ponadto bardzo ważne jest, aby od samego początku zbudować solidne podstawy języka niemieckiego. Jakość, a nie ilość nauki w pierwszych miesiącach jest kluczowa. Kiedy już osiągniemy bazę jakościową, możemy dodać ilość.

Jeśli stawiasz sobie za cel bardzo wysoki poziom językowy, jak B2 lub C1, powinieneś zaplanować co najmniej 9-12 miesięcy codziennych intensywnych kursów języka niemieckiego lub wizytę w szkole przygotowawczej, jeśli zaczynasz z zerową znajomością języka.

Jaki jest Twój stosunek do nauki języka niemieckiego?

Pozytywne nastawienie to najważniejszy warunek skutecznej nauki języka niemieckiego. Jeśli wierzysz, że możesz to zrobić, to możesz to zrobić. Nie będzie Cię obchodziło, ile czasu i wysiłku Ci to zajmie, gdy zobaczysz, że regularnie zbliżasz się do celu. Najważniejsze, żebyś dobrze się bawił ucząc się!