Praca opiekunki w Niemczech bez języka?

Czy możliwa jest praca w niemieckiej opiece bez znajomości tego języka? Sprawdź, w jakich sytuacjach posługiwanie się tym językiem jest wręcz niezbędne. Podpowiadamy także, jak szybko i skutecznie opanować najważniejszy zakres słów pozwalający na komfortową pracę opiekunki w Niemczech.

Praca w opiece w Niemczech a znajomość języka niemieckiego

Czy jest to realne, aby opiekunka w Niemczech bez języka mogła rzetelnie i bezproblemowo wypełnić swoje obowiązki? Raczej nie.

Wyjeżdżając do pracy zagranicę, zasadniczo nikogo nie dziwi konieczność znajomości przynajmniej podstaw języka obcego. Jednak kandydaci do pracy w niemieckiej opiece, którzy rozważają pierwszy wyjazd do Niemiec, niekiedy mogą mieć mylne wyobrażenie o braku potrzeby posługiwania się tym językiem. Czy aby podać herbatę seniorowi lub pościelić jego łóżko konieczna jest znajomość niemieckiego? Oczywiście nie. Jednak, aby dobrze wypełniać swoje obowiązki, przynajmniej komunikatywne posługiwanie się tym językiem jest absolutnie konieczne. Już tłumaczymy dlaczego.

Do obowiązków opiekunki seniora należy nie tylko wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych czy też dbanie o porządek w domu. Opiekunka może być proszona o umówienie wizyty u lekarza, czy rehabilitanta. Do jej zadań będzie także należało robienie zakupów i zapewnienie, aby w domu zawsze były potrzebne artykuły spożywcze, higieniczne, a także lekarstwa. O ile w przypadku tych pierwszych artykułów, możemy je swobodnie zakupić w dużym markecie, o tyle zakupy w aptece mogą wymagać znajomości przynajmniej podstawowych zwrotów. Dalej do zadań opiekunki należy wyręczanie podopiecznego z takich czynności jak odbieranie telefonu czy otwieranie drzwi. Tutaj również możemy sobie nie poradzić bez języka niemieckiego.

Ale to nie wszystko. Poza konkretnymi aktywnościami, w których znajomość niemieckiego okazuje się koniecznością, są także i te, w których znajomość języka pozwala uniknąć niepotrzebnych konfliktów i rozczarowania. Warto przyjrzeć się bliżej specyfice tej pracy. Zadaniem opiekunki jest bowiem codzienna opieka nad podopiecznym. Osoba starsza będzie więc oczekiwać od opiekuna, by ten zrozumiał zgłaszane przez nią potrzeby. Trudność w komunikacji może skutkować tym, że opiekun nie będzie w stanie wykonać poleceń podopiecznego. Opiekunka osoby starszej jest najczęściej także tą osobą, z którą podopieczny spędza najwięcej czasu. Dlatego też możliwość wykonania chociaż krótkiej pogawędki o pogodzie, może być ważnym elementem dnia podopiecznego. Pewnie trudno jest nam sobie wyobrazić sytuację, w której spędzamy cały dzień z osobą, nie zamieniając nawet kilku grzecznościowych zdań.

Znajomość języka niemieckiego jest także konieczna po to, aby skutecznie porozumieć się z rodziną seniora. W pierwszej kolejności dlatego, aby jasno i przejrzyście ustalić zakres obowiązków opiekunki. Nieznajomość niemieckiego w tym przypadku może być przyczyną wielu niedomówień i rozczarowań po obu stronach. Dodatkowo, jeśli najbliżsi nie mają możliwości, aby często odwiedzać seniora i samodzielnie sprawdzać stan jego zdrowia, wówczas często będą korzystali z telefonów, aby upewnić się, że wszystko będzie w porządku.

Czy zatem język niemiecki jest konieczny w pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech? Zdecydowanie tak. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga znajomości tego języka. Oczywiście nikt nie będzie od nas wymagała studiów filologicznych, ani też konkretnych certyfikatów. Najważniejsze jest komunikatywne posługiwanie się tym językiem, która pozwoli na wypełnienie obowiązków.

Dobra znajomość niemieckiego – wyższe zarobki

Osoby z bardzo słabą znajomością języka niemieckiego niestety muszą liczyć się także z mniej atrakcyjnymi warunkami finansowymi. Zasadniczo osoby z dobrym niemieckim mogą liczyć na wyższe zarobki. A co równie ważne, mają większą swobodę w wyborze idealnego miejsca pracy. Ofert pracy w niemieckiej opiece jest dość sporo. Jednak zdecydowana  większość z nich wymaga dobrej znajomości języka. Często ta właśnie umiejętność jest wyżej oceniania niż wcześniejsze doświadczenie w opiece.

Chęć pracy w opiece zgłasza wiele osób, które naukę języka niemieckiego zakończyły wiele lat temu. Ważne jest więc, aby przed samym wyjazdem odświeżyć sobie znajomość najważniejszych słów i zwrotów. A otwarte podejście do nauki języka pozwoli na jego szybkie przypomnienie już w czasie wykonywania opieki nad seniorem.