Kiedy rozpoczynamy naukę języka, zawsze interesuje nas ile czasu będziemy potrzebować, aby osiągnąć mniej lub bardziej płynny poziom. W ostatnim czasie zauważyliśmy jednak, że osoby decydujące się na naukę języka niemieckiego są o wiele bardziej niecierpliwe. Dotyczy to w szczególności osób, które studiują z zamiarem zamieszkania i/lub pracy w jednym z krajów niemieckojęzycznych. W ten sposób wystawiamy na próbę nasze metody nauczania, często wymagając od naszych nauczycieli, aby byli magikami, którzy pomagają nam osiągnąć niemożliwe.
Ile czasu tak naprawdę potrzebujemy na naukę języka niemieckiego?
Ostatnio w Polsce żyjemy w swego rodzaju „bańce językowej” i pojawiły się akademie, które obiecują swoim uczniom osiągnięcie dobrego poziomu języka w rekordowym czasie. A jeśli obietnice nie zostaną dotrzymane, problem leży po stronie ucznia, który nie starał się wystarczająco mocno. Jednak mózg rządzi się własnymi prawami i potrzeba czasu, aby nauczyć się czegoś nowego, w tym języków
Jak szybko można nauczyć się języka niemieckiego?
Goethe Institut – organizacja zajmująca się promocją i rozpowszechnianiem kultury i języka niemieckiego na całym świecie, szacuje, że na każdy poziom zaawansowania potrzebne są następujące godziny lekcyjne:
C2 Minimum 1000 godzin lekcyjnych
C1 800-1000 godzin lekcyjnych
B2 600-800 godzin lekcyjnych
B1 350-600 godzin lekcyjnych
A2 200-350 godzin lekcyjnych
A1 80-200 godzin lekcyjnych
Godziny wskazane po lewej stronie odnoszą się do dorosłych, a te po prawej do dzieci, które mogą potrzebować więcej godzin. Podane godziny są orientacyjne, a to jak szybko uda nam się osiągnąć dany poziom zależy od wielu czynników. Wiek i godziny nauki są z pewnością najważniejsze, ale nie jedyne. Nasze postępy w nauce języka będą zależały również od:
Naszej osobistej motywacji,
Naszego zainteresowania nauką języka,
Jak ciężko się uczymy,
Jakości i częstotliwości naszych zajęć lub samokształcenia,
Objętości słownictwa,
Zależność od tego, czy mieszkamy w kraju, którego języka się uczymy czy nie.
Chodzi o to, że ci, którzy uczą się regularnie osiągają lepsze wyniki. Na przykład osoba, która uczy się 15-20 minut każdego dnia lub bierze półtoragodzinne zajęcia dwa razy w tygodniu, zazwyczaj rozwija się szybciej niż osoba, która bierze dwugodzinne zajęcia raz w tygodniu.
Musimy pamiętać, że nauka języka to długodystansowy wyścig, a nie sprint. Wiele osób chce mówić po niemiecku w rekordowo krótkim czasie, ale jedyne co robią, to biją rekord wyczerpania – im szybciej się uczymy, tym szybciej zapominamy! Sekret tkwi więc w rozłożeniu studiów na długi okres czasu.